Fundacja rodzinna ze zwolnieniem z CIT, ale nie zawsze
Fundacja może działać jak każde inne przedsiębiorstwo, przy czym wynik jej operacji gospodarczych jest poza zakresem opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania świadczenia na rzecz beneficjenta.
Ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje od 22 maja 2023 r. Pierwsze fundacje zostały powołane tego samego dnia, by do momentu rejestracji funkcjonować jako fundacje rodzinne w organizacji.
Fundacja rodzinna w organizacji jest podatnikiem CIT. Jest nim również fundacja rodzinna jako taka, która z chwilą rejestracji nabywa osobowość prawną.
Fundacja rodzinna jest objęta specyficznie skonstruowanym zwolnieniem z CIT o podmiotowo-przedmiotowym charakterze, od którego ustawa o CIT przewiduje kilka wyjątków. Samo zwolnienie fundacji rodzinnej nie ma charakteru bezwzględnego, tzn. nie można przyjmować uproszczenia, że fundacja rodzinna nie płaci CIT w ogóle. Przeciwnie, CIT w przypadku fundacji rodzinnej wystąpi praktycznie zawsze, chociaż na różnych zasadach oraz w różnym momencie. Różnić się również może podstawa opodatkowania fundacji rodzinnej.
Zwolnienie fundacji rodzinnej z CIT obejmuje wszystkie kategorie przychodów z wyjątkiem:
∑ 0,035 proc. CIT od przychodów z budynków,
∑ 25 proc. CIT od dochodów z niedozwolonej ustawą działalności gospodarczej fundacji,
∑ 15 proc. CIT od dochodów z ukrytych zysków oraz
∑ 19 proc. CIT od wybranych przychodów z najmu i podobnych umów.
Podstawowe i najważniejsze zwolnienie podatkowe obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta